Back to Homepage

2002 Race Results


 
Placing
Best Improvers
Pole Fastest Lap
  First Second Third First Second Third    
Silervstone - 23 November
(NON CHAMPIONSHIP)
Timesheets
               
Caterham Challenge - Race 1                
Graduates Class Parker Smith Adshead       Parker Adshead
1:29.391
Supergraduates Class Smithers Frost Simon Reader       Frost Smithers
1:25.958
Caterham Challenge - Race 2                
Graduates Class Parker Smith Adshead       as Race 1 Parker
1:26.467
Supergraduates Class Smithers Frost Simon Reader       as Race 1 Smithers
1:21.942
Saloons/Sportcars - Race 6                
Graduates Class Smith - -       Smith Smith
1:29.249
Supergraduates Class Smithers Frost Barry       Smithers Smithers
1:22.501
Brands Hatch - 6 October
Timesheets
               
Graduates - Qualifying Race                
Graduates - Main Race Green Outterside Simpson       Outterside Burns
58.402
*New Record*
SuperGraduates Lambert Barnes Smithers       Barnes Lambert
55.805
*New Record*
Spa, 29 September
(NON CHAMPIONSHIP)
Qualifying, Race 1, Race 2
               
Graduates Class Outterside Amison Campbell       Outterside Outterside
3:07.266
*New Record*
SuperGraduates Class Barnes Reynalds Apostolides       Barnes Apostolides
2:57.853
*New Record*
Graduates Class Campbell Amison Smith       Outterside Smith
3:11.253
SuperGraduates Class Barnes Frost Reynalds       Barnes Barnes
2:59.081
Snetterton II, 7 September
Timesheets
               
Graduates Evans Longmuir Outterside Pennington
(20th - 24th)
Solan
(12th - 8th)
Amison
(14th - 10th)
Green Longmuir
1:28.424
SuperGraduates Barnes Low Reynalds Cantillion
(13th to 5th)
Fox
(17th to 10th)
Reader
(10th to 6th)
Barnes Reader
1:23.317
*New Record*
Anglesey - 10 August
Timesheets
               
Graduates - Qualifying Race Fitzhugh Longmuir Burns       Smith Fitzhugh
53.513
Graduates - Main Race Green Evans Outterside Ellwood
(15th to 6th)
Tattersall
(21st to 16th)
Solan
(12th to 8th)
Green Evans
53.225
*New Record*
SuperGraduates Lambert Batten Barnes Ritchie
(12th to 10th)
Apostolides
(5th to 4th)
Allen
(6th to 5th)
Batten Apostolides
51.215
*New Record*
Snetterton - 21 July
Timesheets
               
Graduates - Qualifying Race Evans Campbell Manyweathers       Evans Green
1:27.765
Graduates - Main Race Manyweathers Smith Green Knox
(33rd to 10th!)
Burns
(24th to 14th)
Hinchey
(26th to 18th)
Smith Knox
1:29.752
SuperGraduates Lambert Barnes Reynalds Heaps
(17th to 4th!)
Ritchie
(14th to 9th)
Haryett
(12th to 8th)
Barnes Barnes
1:36.197
Croix - 6/7 July
Timesheets
               
Graduates Race Manyweathers Green Knox Smith
(12th to 8th)
Wilson
(20th to 16th)
Hayter
(22nd to 18th)
Manyweathers Knox
67.07
SuperGraduates Barnes Lambert Apostolides Smithers
(11th to 7th)
Harrison
(12th to 8th)
Reynalds
(9th to 6th)
Barnes Allen
63.54
Graduates Race Knox Green Simpson Outterside
(24th to 6th!)
Owen
(23rd to 12th)
Amison
(13th to 7th)
Manyweathers Manyweathers
67.11
SuperGraduates Barnes Apostolides Lambert Allen
(14th to 7th)
Low
(13th to 9th)
Frost
(10th to 6th)
Barnes Allen
63.69
Mallory Park - 16 June
Timesheets
               
Graduates - Qualifying Race Knox Longmuir Green Greenwood
(20th to 10th)
Pennington
(24th to 16th)
Cannard
(28th to 21st)
Longmuir Oxborough
56.892
Graduates - Main Race Knox Green Campbell Owen
(21st to 13th)
Simpson
(12th to 6th)
Hayter
(20th to 15th)
Briant Outterside
56.877
SuperGraduates Lambert Apostolides Frost Barry
(11th to 6th)
Barnes
(8th to 4th)
Diederichs
(12th to 9th)
Lambert Barnes
54.422
Croft - 11 May
Timesheets
               
Graduates - Qualifying Race Fitzhugh Guest Hird Briant
5 places
Tattersall
5 places
Congdon
3 places
Hird Congdon
1:44.47
Graduates - Main Race Knox Outterside Evans Coleman
8 places
Longmuir
6 places
Congdon
6 places
Ellwood Evans
1:42.49
SuperGraduates Barnes Lambert Low Smithers
6 places
Diederichs
3 places
Apostolides
1 place
Low Barnes
1:37.88
Pembrey - 6/7 April
Timesheets Grads Supers
               
Graduates - Qualifying Race Longmuir Evans Simpson Fitzhugh
15 places
Oxborough
10 places
Skelton
8 places
Longmuir Longmuir
1:11.113
Graduates - Main Race Manyweathers Knox Green Manyweathers Longmuir
1:10.184
SuperGraduates Lambert Barnes Batten Low
3 places
Fesemeyer
2 places
Frost
1 place
Lambert Smithers
1:06.939
Graduates - Qualifying Race Green Fitzhugh Evans Burns
10 places
Amison
7 places
Owen
5 places
Fitzhugh Green
1:10.242
Graduates - Main Race Knox Manyweathers Green Manyweathers Longmuir
1:10.439
SuperGraduates Lambert Frost Smithers Reynalds
6 places
Barry
5 places
Reader
4 places
Lambert Barnes
1:07.371
Silverstone - 23 March
Race Report
Timesheets Grads Supers
               
Graduates Bruney Ellwood Manyweathers Campbell
(8 places)
Fitzhugh
(7 places)
Evans
(6 places)
Bruney Outterside
1:13.432
SuperGraduates Low Barnes Allen Batten
(6 places)
Reynalds
(6 places)
Diedrichs
(6 places)
Reader Lambert
1:09.370